Αγγλική Φιλολογία - University of Northampton

Αυτό το πρόγραμμα απευθύνεται σε εσάς, αν θέλετε να:

• αποκτήσετε ευρεία γνώση των ρευμάτων της λογοτεχνίας και των ειδών και γενών του λόγου από την αγγλοσαξονική περίοδο έως σήμερα
  • κατανοήσετε την ουσία των λογοτεχνικών κειμένων και τις αξίες και τάσεις που τα επηρεάζουν
  • διερευνήσετε τη φύση της λογοτεχνικής ιστορίας και το ιστορικό πλαίσιο κάθε εποχής στο οποίο δημιουργήθηκαν τα έργα
  • εκμεταλλευτείτε τις ευκαιρίες εφαρμογής και πρακτικής της ανάλυσης κειμένων που σχετίζονται με την εργασιακή ενασχόληση σας
  • αποκτήσετε αυτοπεποίθηση στο λόγο και στις δυνατότητες σας και ικανότητα για ατομική μελέτη και αυτοκατευθυνόμενη μάθηση
  • ενταχθείτε στο πλαίσιο της ακαδημαϊκής εξέλιξης στον κλάδο της Αγγλικής γλώσσας, διευρύνοντας τις εργασιακές σας προοπτικές

Ευκαιρίες Σταδιοδρομίας

Σπουδάζοντας Αγγλική Λογοτεχνία θα εξοπλιστείτε με δεξιότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ένα ευρύ φάσμα από εργασιακά περιβάλλοντα. Θα είστε σε θέση να κατανοείτε και να αναλύετε πολύπλοκες ιδέες καθώς και να παρουσιάζετε τις σκέψεις σας με σαφήνεια και λογικό τρόπο. Αυτό θα γίνει το έναυσμα για μια σταδιοδρομία σε τομείς όπως η δημόσια διοίκηση, η εκπαίδευση και έρευνα, η δημοσιογραφία, η συνεργασία με εκδοτικούς οίκους (επιμέλεια), κοινωνικές οργανώσεις και διαφήμιση.

Επισκόπηση του Προγράμματος

Το πρόγραμμα σπουδών έχει σχεδιαστεί με ένα πολυσχιδή και αυστηρά ακαδημαϊκό τρόπο. Σας παρέχει άριστη γνώση της παγκόσμιας λογοτεχνίας και σας εφοδιάζει με τις απαιτούμενες δεξιότητες για εκπόνηση έρευνας και συγγραφή εκθέσεων με ένα δημιουργικό, κριτικό και πειθαρχημένο τρόπο, στοιχεία απαραίτητα για μια επιτυχημένη σταδιοδρομία. Η εκπαιδευτική σας εμπειρία θα εμπλουτιστεί με σεμινάρια, συζητήσεις, ομαδικές εργασίες και εποικοδομητική αξιολόγηση.

Δομή του Προγράμματος

Το πρόγραμμα σπουδών αποτελείται από δεκαέξι μαθήματα & την πτυχιακή εργασία. Η διάρκεια του είναι τρία έτη. Περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα:

“Reading Literary Genres”, “Writing the Present: Post-War & Contemporary British Literature”, “Nineteenth-Century Literature”, “Creative Reading and Writing 1”, “Life, Liberty and Happiness: Introduction to American Literature”, “Language & Creativity”, “Modernism in Britain”, “Eighteenth-Century Literature”, “Thinking English: Reflections, Concepts, Perspectives”, “Twenty-First Century Shakespeares”, “Visions of America: Contemporary Fiction”, “Empire & After: Colonial & Postcolonial Literature”, “Renaissance Literature”, “Romanticism”, “Voices of America: American Literature 1890-1950” and one of the modules “Contemporary Women’s Writing”, “Victorian Fantasy and Gothic Writing”, “Urban Visions: Literature & The City”.

Συμπληρώστε την φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών στην Αγγλική Φιλολογία

LINKS
UNIVERSITY OF NORTHAMPTON